Acasă Actualitatea Șoferi prinși cu alcoolemie la volan! Acum au dosare penale

Șoferi prinși cu alcoolemie la volan! Acum au dosare penale

0

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au desfășurat în perioada 25-27 iunie, activități de menținere a unui climat de siguranță rutieră, fiind prezenți pe principalele artere rutiere din județ, ocazie cu care au aplicat peste 310  sancțiuni contravenționale.



La data de 25 iunie, polițiștii sătmăreni au identificat în trafic, în municipiul Satu Mare, un bărbat, de 50 de ani care conducea un autoturism, sub influența băuturilor alcoolice.

Fiind testat cu aparatul alcooltest a rezultat o concentrație alcoolică de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat, astfel că a fost condus la spital în vederea recoltării de probe biologice de sânge pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.

Pe 27 iunie, un bărbat de 41 de ani, din Satu Mare care conducea autoturismul în localitatea Valea Vinului, a fost depistat de către polițiști deasemenea sub influența băuturilor alcoolice.

Testarea cu aparatul alcooltest a relevat o concentrație alcoolică de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat.

 Bărbatul a fost condus la spital în vederea recoltării de probe biologice de sânge pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.

Cercetările în cauză, continuă, în cadrul dosarelor penale întocmite sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe.





Adsense