Mica localitate Aliza, parte a comunei Terebești, a prins viață într-un mod spectaculos sâmbătă, dublându-și temporar populația și găzduind o adevărată sărbătoare a sportului.
În memoria omului dedicat sportului, Tudor Barbul, care ne-a părăsit prea devreme, s-a desfășurat tradiționalul turneu de fotbal la baza sportivă amenajată chiar în curtea fostului antrenor de lupte. De asemenea, evenimentul a inclus un Cros Olimpic organizat cu sprijinul profesorului Alexandru Contraș și o serie de întreceri de atletism și baschet.

„Au fost înscrise 16 echipe și competiția s-a desfășurat pe parcursul întregii zile. Cu toate că rezultatele au avut o importanță secundară, toți participanții au venit aici pentru a omagia memoria maestrului Tudor. El a pus bazele acestei sărbători acum 13 ani, iar acum noi suntem datori să continuăm această tradiție. Chiar dacă ne este dor de el, simțim că este alături de noi și credem că privind de sus este mândru și ne susține,” a spus Claudiu Blaga, fostul elev al lui Tudor Barbul și cel care duce mai departe tradiția luptelor sătmărene la Ardud și Aliza.
În dimineața zilei, a avut loc o slujbă de pomenire la bisericuța construită chiar de Tudor Barbul în Aliza. La eveniment au participat familia, preoții din zonele învecinate, oficialități locale precum primarul orașului Ardud, Ovidiu Duma, și primarul comunei Terebești, Mariana Avorniciți, alături de alte personalități publice, cum ar fi președintele PSD Satu Mare, Mircea Govor, și consilierul județean Nicolae Avorniciți.

Sărbătoarea sportului a continuat cu un cros olimpic, coordonat de profesorul Alexandru Contraș, directorul filialei Satu Mare a Academiei Olimpice din România. Zeci de copii din zonă au participat la competiție, iar premii au fost acordate tuturor participanților. Profesoara Cecilia Nastor de la Colegiul Național Ioan Slavici a organizat concursurile de baschet și săritura în lungime, iar campionul Lenard Berei a fost prezent, revenind din cantonamentul lotului național de lupte greco-romane.

O surpriză plăcută a fost prezența lui Ionel Păcurariu, fostul director de la LPS Satu Mare, care a menționat că legătura sa de o viață cu Tudor l-a adus la eveniment.
Turneul de fotbal a adus o serie de meciuri pasionante în cele patru grupe de echipe. Semifinalele au fost între FC Mădăras-Prietenii și Primavera-FC Gelu, iar finala mică a fost câștigată de FC Mădăras în fața FC Gelu, în timp ce Primavera a ieșit învingătoare în finala mare împotriva echipei Prietenii.

Evenimentul a fost încununat de prezența lui Gheorghe „Moțu” Dumitraș și Alexandru Gherasim ca arbitrii ai turneului, care au condus meciurile de la toate edițiile precedente ale sărbătorii sportului de la Aliza.
Organizatorii, familia lui Tudor Barbul, prietenii și oficialitățile locale din Terebești și Ardud merită felicitări pentru crearea unei zile memorabile de sport și comunitate, aducând un omagiu sportului sătmărean într-un mod special și emoționant.