Acasă Fotbal S-a mai dus un titlu? FCSB, egala celor de la Voluntari după...

S-a mai dus un titlu? FCSB, egala celor de la Voluntari după un gol al gazdelor din off-said

0

FC Voluntari și FCSB au remizat, scor 2-2, în etapa a 9-a din play-off. Așadar, FCSB nu mai este la mâna ei, iar CFR Cluj, în cazul unei victorii obținute duminică seară cu Universitatea Craiova (21:30), devine matematic campioană înaintea ultimei etape din play-off!

FCSB a dominat copios prima repriză, în care FC Voluntari și-a pierdut doi dintre fundașii centrali: Tamaș și Meleke, schimbați din cauze medicale.

Mihai Popa a răspuns excelent la șuturile de la distanță semnate de Cordea (13) și Olaru (22). Portarul ilfovenilor a avut și noroc la un corner. Lovitura de cap trimisă de Cristea îl depășise, dar Nemec a „anulat” golul de pe linia porții (23).

Finalul primului act a fost exploziv de-a dreptul! Cordea a primit în centrul careului de la Olaru și a deschis scorul: șut din prima, cu stângul, la colțul lung (44). Apoi, în prelungiri, Nemec a fost scăpat de apărarea lui Petrea și a „înțepat” un balon venit din dreapta, via Ion Gheorghe (45+2).

În repriza a doua a fost tot o singură echipă pe teren, FCSB. Mai întâi, Popa a scos de sub transversală „racheta” lui Olaru (52), apoi Florin Tănase a irosit două situații monumentale.

„Decarul” FCSB n-a cadrat, cu capul, din careul mic (53) și nu l-a „bătut” pe miraculosul Popa dintr-o situație de unu contra unu (56).

Golgeterul campionatului a ajuns în cele din urmă la borna 20, la capătul unui corner executat scurt de vicecampioană. În fața porții, Tănase a profitat de o minge venită de la Edjouma și a pus „latul” pentru 2-1.

Cu ajutorul unei gafe de arbitraj, Voluntari a replicat iar pe finalul reprizei! Degajarea lui Popa a fost deviată pe spate de Olawale, iar Costin, aflat însă într-un ofsaid nesemnalizat, a stabilit scorul final, 2-2!

loading...
Articolul precedentCFR Cluj – CSU Craiova, disputa cu titlul pe masă
Articolul următorTrofeul și medaliile de campioană au pornit spre Cluj! CFR, un nou titlu dacă bate Craiova