Vaccinarea împotriva virusului Sars-Cov-2 a luat amploare la noi în țară, iar acum toată lumea așteaptă noi măsuri de relaxare sau chiar eliminarea restricțiilor. O parte extrem de importantă a economiei, care așteaptă acest lucru este clar industria Horeca.
Unitățile din domeniu așteaptă cu sufletul la gură noi propuneri de relaxare, pentru a putea deschide cafenelele și restaurantele în interior, fără distanțare, dar să se respecta măsurile sociale și de dezinfectare.
Această industrie a avut foarte mult de suferit, iar patronii, care au mai rămas sunt în pragul falimentului și a disperării.
Deși statul a promis ajutor financiar, granturile pentru anul trecut întârzie să ajungă la reprezentanții Horeca. Lideri ai acestei industrii au propus zero taxe pentru salariul minim și pentru angajații în domeniu între 3 și 5 ani. Ajutorul financiar din partea statului este destul de dificil de acontat, dar se consideră că o tăiere de taxe pentru oamenii din Horeca nu este dificil de implementat.
Iar de astăzi, la Timișoara se redeschid restaurantele, se poate merge la concert sau la teatru.
='code-block code-block-6' style='margin: 8px 0; clear: both;'>