Acasă Actualitatea Polițiștii sătmăreni, pe urmele celor care au aruncat la gunoi puii de...

Polițiștii sătmăreni, pe urmele celor care au aruncat la gunoi puii de câine! Patru din ei au murit

0

Ca urmare a imaginilor apărute în spațiul public cu privire la „cățeluși morți și vii aruncați la gunoi în municipiul Satu Mare”, Compartimentul de Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare este abilitat să comunice următoarele:



La data de 27 martie a.c. polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, la data de 26 martie a.c., persoane necunoscute ar fi introdus într-un sac, 6 exemplare canine, provocând în acest mod decesul a patru exemplare, două exemplare fiind găsite abandonate pe strada Gellert Sandor din municipiul Satu Mare.

În urma examinării de către ofițerul specialist, medic veterinar, a celor două exemplare canine, s-a constatat faptul că exemplarele au vârsta aproximativă de 5 zile, fără a prezenta semne clinice de boală, acestea fiind preluate în custodie de către o asociație pentru protecția animalelor din municipiul Satu Mare.

În cauză, polițiștii continuă verificările în vederea identificării autorilor, în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de uciderea animalelor cu intenție, fără drept.





Adsense