Astăzi, 26 ianuarie 2025, Consiliul Național al Partidului Național Liberal (PNL) s-a reunit la Palatul Parlamentului și a validat în unanimitate candidatura fostului președinte al partidului, Crin Antonescu, pentru alegerile prezidențiale programate în luna mai.
La eveniment au participat membri ai Organizației Județene Satu Mare, alături de alți delegați, numărul total al participanților fiind de 664, conform declarațiilor secretarului general interimar al PNL, Adrian Veștea.
În discursul său, Crin Antonescu a mulțumit pentru susținere și i-a solicitat președintelui interimar al PNL, Ilie Bolojan, să conducă campania electorală. Antonescu a subliniat importanța tradiției liberale și a evidențiat doctrina “Prin noi înșine” formulată acum 120 de ani, care a promovat dezvoltarea României.
Adrian Veștea a subliniat potențialul ridicat de mobilizare al lui Crin Antonescu și a făcut apel la aleșii locali liberali să se implice activ în campania electorală. El a afirmat că este firesc ca PNL să fie prima formațiune care formalizează această candidatură, având în vedere că Antonescu este o propunere liberală.
Ilie Bolojan a acceptat propunerea de a conduce campania electorală și a declarat: “Împreună cu dumneavoastră și cu toți românii vom duce această campanie”.
Această decizie marchează un pas important pentru PNL în pregătirea alegerilor prezidențiale din mai 2025, consolidându-și astfel strategia electorală și mobilizându-și membrii și simpatizanții în jurul candidaturii lui Crin Antonescu.
PNL Satu Mare
[…] Sper ca alegerea noului președinte al României să însemne o resetare a întregii țări PNL Satu Mare susține candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale Câți credincioși ortodocși sunt în Satu Mare? Episcopia vrea să construiască un […]