Acasă Fotbal Pleacă Mutu? Eliminare rușinoasă din Cupa României pentru CFR Cluj

Pleacă Mutu? Eliminare rușinoasă din Cupa României pentru CFR Cluj

0

Într-un meci plin de intensitate și emoție desfășurat astăzi, în data de 2 aprilie 2024, Corvinul Hunedoara, echipa din Liga 2, a reușit să producă o surpriză de proporții în Cupa României la fotbal, eliminând-o pe CFR Cluj, echipa din Liga 1, în primul sfert de finală al competiției.

De la începutul partidei, Corvinul a demonstrat că nu va fi o victimă ușoară pentru echipa superioară din Liga 1. Cu o abordare agresivă și determinată, gazdele și-au creat o serie de ocazii, iar în minutul 45 au deschis scorul printr-un gol spectaculos marcat de Lică, după o lovitură de la colțul terenului. Precizăm că Tachtsidis a fost eliminat în minutul 11 de la CFR Cluj.

În partea a doua a meciului, Corvinul și-a consolidat avantajul prin al doilea gol, marcat de Coman în minutul 50, după o reluare la colțul scurt din interiorul careului. Cu toate eforturile depuse de CFR Cluj pentru a reveni în joc, Corvinul a păstrat controlul asupra partidei și a continuat să pună presiune pe defensiva adversă.

Momentul decisiv al meciului a venit în minutul 67, când Pârvulescu a marcat un gol fabulos din afara careului, consolidând avantajul echipei sale la 3-0 și punând practic capăt oricărei speranțe de revenire pentru CFR Cluj. Totuși, la final, Hunedoara a mai marcat o dată, scorul final fiind 4-0.

Cu această victorie impresionantă, Corvinul Hunedoara avansează în semifinalele Cupei României, iar eliminarea CFR Cluj va rămâne cu siguranță una dintre marile surprize ale competiției. Pentru suporterii echipei din Hunedoara, acest succes va rămâne o amintire de neuitat și o dovadă a valorii și determinării echipei lor.

Corvinul: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Hrezdac, Bradu – Lupu, Neașca (cpt.), Pîrvulescu – Coman.

CFR Cluj: Sava – Camora, Mogoș, Boben, Manea – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, Otele.

English version

In a match full of intensity and emotion held today, on April 2, 2024, Corvinul Hunedoara, the team from Liga 2, managed to produce a major upset in the Romanian Cup, eliminating CFR Cluj, the team from Liga 1, in the first quarter-final of the competition.

From the beginning of the match, Corvinul demonstrated that they wouldn’t be an easy victim for the superior team from Liga 1. With an aggressive and determined approach, the hosts created several opportunities, and in the 45th minute, they opened the scoring with a spectacular goal scored by Lică, after a corner kick. It’s worth noting that Tachtsidis was sent off in the 11th minute for CFR Cluj.

In the second half of the match, Corvinul consolidated their advantage with the second goal, scored by Coman in the 50th minute, after a shot from the short corner inside the penalty area. Despite all the efforts made by CFR Cluj to get back into the game, Corvinul maintained control over the match and continued to put pressure on the opposing defense.

The decisive moment of the match came in the 67th minute when Pârvulescu scored a fabulous goal from outside the box, further strengthening his team’s lead to 3-0 and practically putting an end to any hope of a comeback for CFR Cluj. However, in the end, Hunedoara scored once more, making the final score 4-0.

With this impressive victory, Corvinul Hunedoara advances to the semi-finals of the Romanian Cup, and CFR Cluj’s elimination will surely remain one of the great surprises of the competition. For the supporters of the team from Hunedoara, this success will remain an unforgettable memory and proof of their team’s worth and determination.