Acasă Fotbal Miracol la Dinamo înaintea meciului cu CFR Cluj! 3 reveniri

Miracol la Dinamo înaintea meciului cu CFR Cluj! 3 reveniri

0

Revigorarea echipei Dinamo a fost marcată de două evenimente deosebit de importante – victoria impresionantă obținută pe teren propriu împotriva echipei Oțelul, scor 3-1, și revenirea tuturor jucătorilor accidentați în pregătirea pentru duelul cu CFR Cluj de vineri.

Cu toate că succesul împotriva Oțelului a fost un moment de bucurie pentru echipă și suporteri, acesta a fost umbrit de accidentările a trei jucători cheie. Costin Amzăr și Dennis Politic au fost nevoiți să părăsească terenul mai devreme, cu Amzăr fiind înlocuit în minutul 41, iar Politic în minutul 53. În plus, fundașul francez Josue Homawoo a resimțit și el dureri la finalul partidei.

Cu toate acestea, vestea bună a revenirii acestora înainte de confruntarea cu CFR Cluj aduce un suflu nou echipei. Antrenorul de portari Alessandro Caparco a confirmat că toți jucătorii au participat la antrenamentul pregătitor sub conducerea lui Zeljko Kopic, ceea ce constituie o veste îmbucurătoare pentru echipă și suporteri.

După două victorii consecutive în campionat, Dinamo își regăsește încrederea și determinarea, urcând pe locul 15 în clasament, iar acum își îndreaptă atenția către meciul de vineri împotriva CFR-ului condus de Adrian Mutu.

English version

The revitalization of the Dinamo team has been marked by two significantly important events – the impressive home victory against Oțelul, with a score of 3-1, and the return of all injured players in preparation for the duel with CFR Cluj.

Although the success against Oțelul was a moment of joy for the team and supporters, it was overshadowed by the injuries of three key players. Costin Amzăr and Dennis Politic were forced to leave the field earlier, with Amzăr being substituted in the 41st minute and Politic in the 53rd minute. Additionally, French defender Josue Homawoo also experienced pain at the end of the match.

However, the good news of their return before the confrontation with CFR Cluj brings a new breath to the team. Goalkeeping coach Alessandro Caparco confirmed that all players participated in the preparatory training session under the guidance of Zeljko Kopic, which is encouraging news for the team and supporters.

After two consecutive victories in the championship, Dinamo regains confidence and determination, climbing to 15th place in the standings, and now focuses on the Friday match against CFR led by Adrian Mutu. The first-leg match between the two teams, played on October 8, 2023, ended in a draw, and now Dinamo is determined to seek revenge on the opponent’s turf.