Acasă Sport Judoka Paula Paștiu și karateka Daiana Vancsa, sportivii anului în Satu Mare

Judoka Paula Paștiu și karateka Daiana Vancsa, sportivii anului în Satu Mare

0

CSM Satu Mare dă sportivii anului 2021 în județul nostru. Este vorba despre judoka Paula Paștiu la sporturi olimpice și karateka Daiana Vancsa la sporturi neolimpice, două sportive cu rezultate pe măsură în anul care stă să se încheie.

Chiar dacă a fost un an dat peste cap de pandemia de Covid-19, iar banii Direcției Județene de Sport și Tineret sunt foarte puțini, s-a întocmit un clasament, ca și în fiecare final de an, cu performerii din 2021.

Paula Paștiu, prima la “olimpice”, antrenată de Marian Halas a înregistrat următoarele rezultate: locul 2: CN U23, locul 3: CN U18, locul 3: CN seniori, locul 2: Cupa Romaniei U21, locul 2: CN Ne-Waza U21 și locul 1: Cupa Temerarul

De cealaltă parte, Daiana Vancsa, prima le “neolimpice”, pregătită de Florin Curileac și Florin Mihali are următoarele rezultate:

  • Campionatul National: Locul 1, kumite individual senioare 21-25 de ani -55kg
  • Campionatul Mondial: Locul 2, kumite individual senioare 21-35 de ani -55kg, Locul 1, kumite echipe rotativ senioare 21-35 de ani, Locul 1, kumite echipe Shobu Sambon senioare 21-35 de ani
  • Cupa Kanzen Scoția: Locul 1, kumite individual senioare 21-35 de ani -55kg, Locul 2, kumite individual open senioare 21-35 de ani, Locul 1, kumite echipe rotativ senioare 21-35 de ani
  • Cupa României: Locul 1, kumite individual senioare 21-35 de ani -55 kg
  • Cupa campionilor europeni: Locul 1, kumite individual senioare 21-35 de ani -55kg

Sporturi olimpice: 1.Paula Paștiu (judo – CSM SM), 2.Alex Oroian (spadă – CSM SM), 3.Alexia Turcu (atletism – Liceul Teoretic Carei), 4.Andrei Barbul (lupte CS SM-Cetate), 5.Vlad Turcu (atletism – L.T. Carei), 6.Ioana Borodi (atletism – CS SM), 7.Andrei Buzilă (lupte – CS-Cetate), 8.Nicolas Pop (floretă – CS SM), 9.Teodora Șofran (floretă – CS SM), 10.Adrian Szilaghy (spadă – CSM SM).

Sporturi neolimpice: Daiana Vancsa (karate – CSM SM), 2.Denis Burya (karate – CSM SM), 3.Csaba Bartok (aeromodelism – Palatul Copiilor Carei), 4.Batori Donca (karate – CSM SM), 5.Mihai Valer (aeromodelism – P.C. Carei), 6.Igor Bălăcescu (karate – CSM SM), 7-8.Nicolae Cristea, Natanael Maran (aeromodelism – P.C. Carei), 9.Andrei Varga (MMA – Grand MMA), 10.Raul Bratu (MMA – Grand MMA).

Informațiile au fost date publicității de consilierii superiori ai DJST, Ciprian Mărieș, respectiv Mihai Stan. Din păcate, din lipsă de fonduri și pe fondul pandemiei, nu va avea loc nicio gală sau festivitate de premiere a acestor sportivi și sperăm ca anul viitor lucrurile să revină la normal.

Dacă ne vor parveni mai multe informații, vom prezenta și performanțele fiecăruia dintre sportivi, cluburile și antrenorii care îi pregătesc în fiecare zi. Acest clasament mai poate suferi mici modificări, pentru că nu toate cluburile și asociațiile sportive au trimis pentru centralizarea lor, către DJST Satu Mare.

Articolul precedentBecali a făcut marele anunț! Budescu nu va mai juca la FCSB
Articolul următorMassif Winter 2022, noul concept marca UNTOLD în Poiana Brașov!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.