Acasă Fotbal Greu la capătul lumii! Lincoln Red Imps – CFR Cluj 1-2

Greu la capătul lumii! Lincoln Red Imps – CFR Cluj 1-2

0

CFR Cluj a început aventura în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor în Gibraltar, cu Lincoln Red Imps. Campioana României s-a impus la limită, 1-2 și are prima șansă pentru accederea în turul 3.

În meciul de pe sinteticul din vestul îndepărtat, primii care au șutat la poartă au fost gazdele, de două ori. Apoi a venit minutul 25 când, la o fază fixă, Debeljuh s-a trezit cu mingea în câțiva metri și n-a putut înscrie. Dar înainte de faza românilor, Arlauskis a scos un șut din vinclul porții. În minutul 45 s-a făcut 1-0 pentru gazde, care au făcut șah mat apărarea CFR-ului și Rosa a înscris din 10 metri.

Însă de la cabine clujenii au venit foarte montați și au întors rapid scorul. Debeljuh a reușit dubla în șase minute. În minutul 52 Debeljuh înscrie cu capul, din 7 metri. Centrarea i-a aparținut islandezului Sigurjonsson, iar apoi, în minutul 58 același Debeljuh este omul potrivit la locul potrivit. Lopes greșește incredibil, vrea să paseze spre propriul portar, dar îl lasă singur cu portarul pe atacantul croat. Acesta finalizează cu mult calm pentru 1-2.

Gazdele au presat pe final, dar CFR s-a impus cu ceva emoții și așteaptă returul. Returul din Gruia, de pe 28  iulie, va fi televizat de Digi Sport 1 și Look Sport+.

CFR Cluj: Arlaukis – Susic (74 Manea), Bouhenna, Graovac, Latovlevici – J. Rodriguez, Sigurjonsson (92 Fofana) – V. Costache (46 Chipciu), C. Deac (81 Tahiri), A. Păun (81 Petrila) – Debeljuh

Articolul precedentPloaia nu i-a împiedicat să forțeze granița în județul Timiș! 21 de migranți, găsiți într-un microbuz