Acasă Fotbal CSM Olimpia Satu Mare se califică mai departe în Cupa României! Învinge...

CSM Olimpia Satu Mare se califică mai departe în Cupa României! Învinge Sighetul la ultima fază

0

Clubul Sportiv Municipal (CSM) Olimpia Satu Mare a reușit să se califice miercuri în Turul II al Cupei României Betano, după ce a obținut victoria la ultima fază a meciului disputat la Sighetu Marmației.



Acesta a fost primul meci oficial al echipei sătmărene în noul sezon și în noua sa componență. Cu toate acestea, în ciuda faptului că au avut doar trei săptămâni de pregătire, s-a observat că jucătorii CSM Olimpia mai au sincope în ceea ce privește sincronizarea, de acolo venind și golul mighetenilor.

În minutul 28, Daniel Anchidin a comis un fault în apropierea suprafeței de pedeapsă, fiind ultimul apărător, asupra lui Alexandru Mărieș, iar ca urmare, fundașul echipei gazdă a primit cartonașul roșu.

Cinci minute mai târziu, în urma unei mingi în adâncime expediată de Răzvan Prodan, Raul Hreniuc a deviat mingea cu capul peste portarul echipei adversare, marcând astfel primul gol al meciului (0-1).

După pauză, echipa gazdă și-a intensificat inițiativa, iar în urma unei nesincronizări și greșeli în defensivă a echipei CSM Olimpia, Emmanuel Mensah a reușit să egaleze (1-1).

La aproximativ un sfert de oră de la reluarea meciului, Abdullah Razak a primit două cartonașe galbene într-un interval scurt de timp și a fost eliminat, lăsând echipa din Sighet în opt jucători pe teren.

Chiar dacă echipa din Satu Mare a dominat total în ultimul sfert de oră al meciului, nu a reușit să înscrie decât la ultima fază. Arbitrul Raul Sebastian Bădărău din Hunedoara a fost nevoit să prelungească durata meciului din cauza tragerilor de timp ale echipei gazdă, iar în ultima fază, Süveg Nándor a înscris golul care a asigurat calificarea (1-2).

Astfel, CSM Olimpia Satu Mare avansează în turul II al competiției și va afla vineri cine va fi adversarul său din partida programată pentru 9 august.

Antrenorul Cosmin Iuhas a declarat: „Am câștigat meciul în ultimul moment, dar în ceea ce privește aspectul jocului, cred că am meritat victoria. Felicit echipa pentru prima victorie în acest meci oficial. Avem mult de lucru, suntem o echipă nouă, un grup care începe să se cunoască. Poate încă nu am avut suficient timp pentru a ajusta relațiile de joc și pentru a avea strategii clare. În cantonament, ne-am concentrat mai mult pe pregătirea fizică. E clar că până ne vom consolida, vom juca fiecare meci pentru victorie.”

Rezultat final: CSM Sighetu Marmației – CSM Olimpia Satu Mare 1–2 (0–1)

Marcatori: Emmanuel Mensah 51, Raul Hreniuc 33 (autogol), Süveg Nándor 90+4.

Eliminați: Daniel Anchidin 28, Abdullah Razak 73 (ambii CSM Sighetu Marmației)

CSM Olimpia: Denis Moldovan – Paul Copaci, Marco Bota, Adrian Bura (46, Pop Nándor; 68, Răzvan Lucuț), Răzvan Prodan, Raul Vidrășan, Adrian Micaș, Alexandru Mărieș (35, Adrian Șter), Răzvan Lazăr, Viorel Chinde, Emanuel Morar (46, Süveg Nándor). Antrenor: Cosmin Iuhas. Director tehnic: Florin Fabian

Accesați și pagina de Facebook CSM Olimpia Satu Mare

Găsiți imagini și detalii și pe pagina de Instagram csmolimpiaofficial







Adsense