Acasă Fotbal Final de sezon! CSM Olimpia pierde locul de baraj la ultima fază...

Final de sezon! CSM Olimpia pierde locul de baraj la ultima fază a meciului cu Sighetu Marmației

0

Echipa de fotbal CSM Olimpia Satu Mare a pierdut dramatic calificarea la barajul de promovare în Liga a 2-a, după ce a fost învinsă cu scorul de 1-2 de CSM Sighetu Marmației în ultima fază a meciului. Galben-albaștrii aveau nevoie de un singur punct pentru a-și asigura locul la baraj, dar au fost învinși în prelungiri, într-un meci interzis cardiacilor.

CSM Olimpia a început meciul cu o atitudine ofensivă, dorind să câștige în fața propriilor suporteri, care au creat o atmosferă electrizantă pe Stadionul Daniel Prodan, în ciuda ploii torențiale. Prima ocazie notabilă a venit de la Viorel Chinde, al cărui șut a fost reținut de portarul advers.

În minutul 21, oaspeții au deschis scorul printr-un penalty transformat de Alexandru Zaharia, după ce Yolou Guigui a fost faultat în careu de Paul Copaci. Olimpia a reușit să egaleze zece minute mai târziu, tot dintr-un penalty obținut de Andrei Zbona și transformat de căpitanul Zsiga Ervin.

După pauză, Zsiga a avut o șansă importantă de a marca, dar torpila sa de la 25 de metri a lovit transversala. De cealaltă parte, Zaharia a nimerit bara dintr-o lovitură liberă. În ultimele zece minute, Moussa Samake și Viorel Chinde au ratat ocazii clare de a închide meciul în favoarea Olimpiei.

Când arbitrul Mihai Motan a arătat cinci minute de prelungire, Olimpia părea să controleze jocul, retrăgându-se în apărare pentru a păstra rezultatul de 1-1. Totuși, în minutul 98, după o fază controversată în care a existat un posibil fault nesemnalizat asupra portarului Denis Moldovan, oaspeții au marcat golul victoriei prin Daniel Anchidin.

Imediat după golul oaspeților, arbitrul a fluierat sfârșitul meciului, iar protestele jucătorilor de la Olimpia au dus la eliminarea lui Denis Moldovan și Paul Copaci pentru înjurii. Cu această înfrângere, CSM Olimpia Satu Mare termină sezonul pe locul 3, ratând calificarea la baraj pentru câteva secunde.

„Îmi pare rău pentru ceea ce s-a întâmplat astăzi. În numele echipei și al întregului staff, îmi cer scuze de la acești spectatori, care au fost senzaționali în meciul de azi și ne-au fost alături. Mulțumesc că au venit în număr așa de mare și au avut încredere în noi. Așa-i fotbalul, acest joc se joacă pe goluri, iar fazele ratate se răzbună. Doresc să mulțumesc și conducerii clubului pentru încrederea acordată,” a declarat team managerul Alexandru Botos (Piri).

LIGA 3, PLAY-OFF, SERIA 10, ETAPA 9 (ULTIMA) CSM Olimpia Satu Mare – CSM Sighetu Marmației 1–2 (1–1)

Marcatori:

• Zsiga Ervin (34’ din penalty)
  • Alexandru Zaharia (24’ din penalty)
  • Daniel Anchidin (90+5)

Eliminați: Denis Moldovan, Paul Copaci (ambii CSM Olimpia) (după fluierul final).

CSM Olimpia: Denis Moldovan – Alin Burdeț, Cătălin Oanea, Paul Copaci, Emanuel Negru, Andrei Zbona, Pop Nándor, Zsiga Ervin, Viorel Chinde, Tudor Lucaci, Cosmin Zamfir. Au mai intrat: Moussa Samake, Denis Lazăr, Gueye Mansour, Florin Mureșan. Staff tehnic: Alexandru Botos, Svarczkopf István, Ovidiu Suciu, Ciprian Prodan, Ritli Zoltán.

CSM Olimpia Satu Mare și-a încheiat astfel sezonul, lăsând în urmă un gust amar, dar și promisiunea unei reveniri puternice în sezonul următor.

A cikk automatikusan lefordítva magyarra

A CSM Olimpia Satu Mare labdarúgócsapata drámai módon elvesztette a Liga 2-be való feljutásért vívott pótselejtezőre való kvalifikációt, miután az utolsó pillanatban 1-2-re vereséget szenvedett a CSM Sighetu Marmației csapatától. A sárga-kékeknek egyetlen pontra volt szükségük a pótselejtező helyének biztosításához, de hosszabbításban vereséget szenvedtek, egy szívbetegeknek nem ajánlott mérkőzésen.

A CSM Olimpia támadó szellemben kezdte a mérkőzést, győzni akart saját szurkolói előtt, akik a Daniel Prodan Stadionban villanyozó hangulatot teremtettek a szakadó eső ellenére. Az első komoly helyzet Viorel Chinde előtt adódott, akinek lövését az ellenfél kapusa védte.

A 21. percben a vendégek szereztek vezetést egy Alexandru Zaharia által értékesített büntetővel, miután Paul Copaci szabálytalankodott a tizenhatoson belül Yolou Guiguivel szemben. Az Olimpia tíz perccel később egyenlített, Andrei Zbona által kiharcolt büntetőt a csapatkapitány Zsiga Ervin váltotta gólra.

A szünet után Zsigának volt egy komoly lehetősége, de 25 méterről leadott bombája a keresztlécet találta el. A másik oldalon Zaharia egy szabadrúgásból találta el a kapufát. Az utolsó tíz percben Moussa Samake és Viorel Chinde is kihagyott egy-egy tiszta helyzetet, amivel lezárhatták volna a mérkőzést az Olimpia javára.

Amikor Mihai Motan játékvezető öt perc hosszabbítást jelzett, az Olimpia úgy tűnt, hogy kontrollálja a játékot, visszahúzódott védekezni az 1-1-es eredmény megőrzéséért. Azonban a 98. percben, egy vitatott szituáció után, amikor egy esetleges szabálytalanságot nem jeleztek a kapussal, Denis Moldovannal szemben, a vendégek megszerezték a győztes gólt Daniel Anchidin révén.

Közvetlenül a vendégek gólja után a játékvezető lefújta a mérkőzést, és az Olimpia játékosainak tiltakozásai után Denis Moldovan és Paul Copaci piros lapot kaptak szidalmazásért. Ezzel a vereséggel a CSM Olimpia Satu Mare a 3. helyen zárta a szezont, néhány másodperccel lemaradva a pótselejtezőre való kvalifikációról.

„Sajnálom, ami ma történt. A csapat és az egész stáb nevében bocsánatot kérek ezektől a szurkolóktól, akik ma fantasztikusak voltak és mellettünk álltak. Köszönöm, hogy ilyen nagy számban eljöttek és bíztak bennünk. Ilyen a futball, ezt a játékot gólokra játsszák, és a kihagyott helyzetek megbosszulják magukat. Köszönöm a klub vezetésének is a bizalmat,” nyilatkozta Alexandru Botos (Piri), a csapat menedzsere.

LIGA 3, PLAY-OFF, 10. SOROZAT, 9. FORDULÓ (UTOLSÓ) CSM Olimpia Satu Mare – CSM Sighetu Marmației 1–2 (1–1)

Gólszerzők:

Zsiga Ervin (34′ büntetőből)

Alexandru Zaharia (24′ büntetőből)

Daniel Anchidin (90+5)

Kiállítottak: Denis Moldovan, Paul Copaci (mindkettő CSM Olimpia) (a mérkőzés után).

CSM Olimpia: Denis Moldovan – Alin Burdeț, Cătălin Oanea, Paul Copaci, Emanuel Negru, Andrei Zbona, Pop Nándor, Zsiga Ervin, Viorel Chinde, Tudor Lucaci, Cosmin Zamfir. Csereként beálltak: Moussa Samake, Denis Lazăr, Gueye Mansour, Florin Mureșan. Technikai stáb: Alexandru Botos, Svarczkopf István, Ovidiu Suciu, Ciprian Prodan, Ritli Zoltán.

A CSM Olimpia Satu Mare ezzel befejezte a szezont, keserű szájízt hagyva maga után, de ígéretet téve egy erőteljes visszatérésre a következő szezonban.