Acasă Sport Cristina Neagu scrie istorie în Liga Campionilor! 1000 de goluri marcate

Cristina Neagu scrie istorie în Liga Campionilor! 1000 de goluri marcate

0

Cristina Neagu (34 de ani) a reușit, duminică, să marcheze golul cu numărul 1000 în Liga Campionilor la handbal feminin, în duelul contra nemțoaicelor de la Bietigheim.

Înaintea partidei cu Bietigheim, Cristina Neagu avea 995 de goluri marcate și mai avea nevoie doar de cinci reușite până la borna 1000.

Având calificarea asigurată și acest record istoric în minte, Cristinei nu i-a fost deloc ușor să-l atingă contra jucătoarelor din Germania. Mai exact, a avut nevoie de 58 de minute și 33 de secunde să-și îndeplinească obiectivul.

A dus scorul la 27-23 pentru CSM București, iar fanii români aflați în sala din Germania s-au descătușat. I-au scandat numele minute în șir, în semn de respect și recunoștință pentru cea mai valoroasă handbalistă din istoria României.

Cristina Neagu este doar a treia jucătoare din istorie care reușește să ajungă la 1000 de goluri în Liga Campionilor, după unguroaica Anita Gorbicz și muntenegreanca Jovanka Radicevic.

Adsense
Articolul precedentCod portocaliu de inundații pe Crasna! Autoritățile s-au deplasat la fața locului
Articolul următorNoi acuzații privind UPU Satu Mare! “Doamna doctor s-a mulțumit să ne dea o rețetă”