Acasă Informativ Covid-19: Un singur caz nou de infectare, nici un deces

Covid-19: Un singur caz nou de infectare, nici un deces

0

În ultimele 24 de ore, în județul Satu Mare s-a înregistrat un singur caz nou de infectare, niciun deces și o incidență de 0,07. Până astăzi s-au înregistrat 12.977 de îmbolnăviri, 12.587 de vindecări și 364 decese cauzate de coronavirus. Până în prezent au fost efectuate 103.307 teste, din care 377 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 9 iunie 2021, se află 9 persoane izolate și 510 persoane în carantină la domiciliu sau la locatia declarată.

În România au fost înregistrate 140 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19). Au fost confirmate 1.079.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), din care 1.043.482 de pacienți au fost declarați vindecați. În intervalul 08.06.2021 (10:00) – 09.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 228 de decese (122 bărbați și 106 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din țară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.043.386 de teste RT-PCR și 1.244.874 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.084 de teste RT-PCR (11.326 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.758 la cerere) și 9.304 teste rapide antigenice.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.436. Dintre acestea, 272 sunt internate la ATI. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21237100,25
2.Arad2364490,12
3.Argeș2738690,21
4.Bacău2604210,08
5.Bihor2925660,21
6.Bistrița-Năsăud1186400,08
7.Botoșani1416020,08
8.Brașov4365510,2
9.Brăila1328010,17
10.Buzău1257230,1
11.Caraș-Severin1145820,23
12.Călărași1004510,09
13.Cluj5749540,19
14.Constanța4291520,14
15.Covasna854050,12
16.Dâmbovița2247830,1
17.Dolj2660720,09
18.Galați2761340,2
19.Giurgiu1101210,11
20.Gorj920510,03
21.Harghita827030,11
22.Hunedoara2286310,1
23.Ialomița1077130,12
24.Iași4237550,12
25.Ilfov4506430,19
26.Maramureș2037150,07
27.Mehedinți833100,1
28.Mureș2393780,12
29.Neamț1893440,18
30.Olt1459220,11
31.Prahova35289200,27
32.Satu Mare1297710,07
33.Sălaj1093510,12
34.Sibiu2648880,22
35.Suceava24188-1**0,07
36.Teleorman1369230,11
37.Timiș5429240,13
38.Tulcea843110,12
39.Vaslui1597000,1
40.Vâlcea1641510,15
41.Vrancea1068000,09
42.Mun. București183500160,17
43.Cazuri noi nealocate pe județe    465*-15 
 TOTAL1.079.294140 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here