Acasă Informativ Covid-19: Un nou caz de infectare în județ! Un bătrân a decedat

Covid-19: Un nou caz de infectare în județ! Un bătrân a decedat

0

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Satu Mare s-a înregistrat un singur caz nou și niciun deces. Incidența, la nivelul județului Satu Mare a crescut de la 0,04 la 0,05. S-a înregistrat un deces, un pacient de 82 de ani, la Spitalul Judetean de Urgență Satu Mare, pacient cu multiple comorbidități.

De la începutul pandemiei și până în prezent, în județul Satu Mare s-au înregistrat 13.016 cazuri.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (12 iulie) 39 de noi infecții cu coronavirus pe plan național. În ultimele 24 de ore, a fost raportate două decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 1.081.275, dintre care 34.219 au decedat, iar 1.045.390 au fost declarate vindecate. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 290. Dintre acestea, 55 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.477.763 de teste RT-PCR și 1.589.829 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.032 de teste RT-PCR (1.801 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.231 la cerere) și 7.259 de teste rapide antigenice.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,01
2.Arad2368110,02
3.Argeș2747410,04
4.Bacău2609300,02
5.Bihor2928600
6.Bistrița-Năsăud11882-1**0,03
7.Botoșani1419210,01
8.Brașov4368800,02
9.Brăila1330000,01
10.Buzău1258500,01
11.Caraș-Severin1149100,02
12.Călărași1006300
13.Cluj5763110,05
14.Constanța4297030,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250610,01
17.Dolj2670400,03
18.Galați2767010,03
19.Giurgiu1103110,04
20.Gorj921700,01
21.Harghita829010,02
22.Hunedoara2287600,02
23.Ialomița1079510,01
24.Iași4244410,03
25.Ilfov4514710,05
26.Maramureș2041900,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398300,03
29.Neamț1898800,02
30.Olt1462800,02
31.Prahova3547300,08
32.Satu Mare1301610,05
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651300,02
35.Suceava2422620,01
36.Teleorman1372100,02
37.Timiș5437720,04
38.Tulcea844210,02
39.Vaslui1599510,01
40.Vâlcea1644900,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18376650,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe  449*14 
 TOTAL1.081.27539 
Articolul precedentS-a actualizat clasamentul WTA! Simona Halep a coborât pe 9
Articolul următorÎncep lucrările la amenajarea parcărilor din Micro 17, Carpați II și Soarelui

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here