Acasă Informativ Covid-19: Un caz nou în județ, niciun deces

Covid-19: Un caz nou în județ, niciun deces

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 13037 îmbolnăviri, 12629 vindecări și 386 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-a înregistrat un singur nou caz de îmbolnăvire și nu s-au înregistrat decese. Până în prezent au fost efectuate 127869 teste, din care 289 în cursul zilei precedente.

La nivelul județului Satu Mare, în data de 22 iulie 2021, se află 9 persoane izolate și 371 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată.

Până astăzi, 22 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.953 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), din care 1.047.000 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 78 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19).

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 253. Dintre acestea, 33 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.590.181 de teste RT-PCR și 1.719.898 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.666 de teste RT-PCR (5.614 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.052 la cerere) și 13.075 de teste rapide antigenice.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128310,01
2.Arad2369610,03
3.Argeș2748510,03
4.Bacău2610930,02
5.Bihor2929110,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,03
7.Botoșani1420000,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330310,01
10.Buzău1259530,02
11.Caraș-Severin1149410,01
12.Călărași1006720,01
13.Cluj5767340,06
14.Constanța4299330,04
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251210,02
17.Dolj2672020,03
18.Galați2767320,02
19.Giurgiu1103400,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829420,01
22.Hunedoara2289240,03
23.Ialomița1079820,01
24.Iași4248420,04
25.Ilfov4518750,07
26.Maramureș2043600,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399110,01
29.Neamț1899510,01
30.Olt1463300,01
31.Prahova3548930,04
32.Satu Mare1303710,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,02
35.Suceava2423710,01
36.Teleorman1373640,04
37.Timiș5440800,04
38.Tulcea844510,02
39.Vaslui1600620,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183894280,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe    531*-5 
 TOTAL1.081.95378 
Articolul precedentGunoaie din Olanda! TIR-uri cu 35 de tone de cauciucuri uzate și plastic, oprite la Petea
Articolul următorAccident în Rătești! S-a oprit cu camioneta plină de vișine în stâlpul de electricitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here