Acasă Informativ Covid-19: Situația în Satu Mare și în țară! Un singur caz nou...

Covid-19: Situația în Satu Mare și în țară! Un singur caz nou de infectare și un deces în județ

0

Județul Satu Mare a înregistrat un singur caz nou de infectare cu Sars-CoV-2 în ultimele 24 de ore, iar incidența a rămas la fel, mică, 0,08. Până astăzi, s-au înregistrat 12.974 îmbolnăviri, 12.580 vindecări și 364 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-a inregistrat un caz de imbolnăvire și un deces, un pacient de 78 de ani la Spitalul Municipal Carei, persoană cu multiple comorbidități.

Până în prezent au fost efectuate 102.551 teste, din care 91 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 7 iunie 2021, se află 23 persoane izolate și 620 persoane în carantină la domiciliu sau la locatia declarată.

La nivel național au fost confirmate 1.078.952 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), din care 1.043.171 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 89 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.005.353 de teste RT-PCR și 1.223.693 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.951 de teste RT-PCR (2.878 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.073 la cerere) și 5.121 de teste rapide antigenice.

În intervalul 06.06.2021 (10:00) – 07.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 63 de decese (39 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Constanța, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Vâlcea și Municipiul București.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.671. Dintre acestea, 315 sunt internate la ATI. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2122340,29
2.Arad2362820,12
3.Argeș2736600,24
4.Bacău2603910,09
5.Bihor2923830,23
6.Bistrița-Năsăud1186210,09
7.Botoșani1414600,1
8.Brașov4365260,23
9.Brăila1327530,18
10.Buzău1256900,11
11.Caraș-Severin1145120,27
12.Călărași1004420,09
13.Cluj5748590,23
14.Constanța4290810,17
15.Covasna853400,16
16.Dâmbovița2247210,11
17.Dolj2660420,11
18.Galați2760820,21
19.Giurgiu1101010,13
20.Gorj920400,04
21.Harghita826300,12
22.Hunedoara2286200,12
23.Ialomița1076400,14
24.Iași4236620,13
25.Ilfov4505960,22
26.Maramureș2036420,09
27.Mehedinți833120,14
28.Mureș2392500,14
29.Neamț1892610,2
30.Olt1458700,13
31.Prahova3525650,29
32.Satu Mare1297410,08
33.Sălaj1093100,13
34.Sibiu2647710,27
35.Suceava24181-1**0,08
36.Teleorman1368780,11
37.Timiș5428420,17
38.Tulcea843000,15
39.Vaslui1596600,11
40.Vâlcea1641120,18
41.Vrancea1067800,1
42.Mun. București183461150,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe    451*3 
 TOTAL1.078.95289 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here