Acasă Informativ Covid-19: Patru decese în 24 de ore la Satu Mare și Carei

Covid-19: Patru decese în 24 de ore la Satu Mare și Carei

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 14813 îmbolnăviri, 13287 vindecări și 412 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 137 cazuri noi de îmbolnăvire și s-au înregistrat 4 decese, două paciente de 54 de ani respectiv 77 de ani și un pacient de 72 de ani la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare și un pacient de 66 de ani decedat la Spitalul Municipal Carei.

Până în prezent au fost efectuate 154985 teste, din care 657 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 17 septembrie 2021, se află 859 persoane izolate și 679 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat vineri (17 septembrie) 4.478 noi cazuri Covid. În ultimele 24 de ore au fost raportate 73 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 1.139.505, dintre care 35.359 au decedat, iar 1.075.499 au fost declarate vindecate. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 399 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.727. Dintre acestea, 762 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 180 sunt minori, 166 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.354.630 de teste RT-PCR și 2.816.721 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.108 de teste RT-PCR (7.782 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.326 la cerere) și 26.950 de teste rapide antigenice.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21890500,88
2.Arad247401261,02
3.Argeș28276790,66
4.Bacău277031101,10
5.Bihor30138560,74
6.Bistrița-Năsăud132791062,13
7.Botoșani151461021,28
8.Brașov44827990,87
9.Brăila13674330,44
10.Buzău13068470,47
11.Caraș-Severin12173581,14
12.Călărași10851591,01
13.Cluj604941861,89
14.Constanța451911581,37
15.Covasna8700220,29
16.Dâmbovița23275460,71
17.Dolj283941631,45
18.Galați28874801,04
19.Giurgiu11644311,23
20.Gorj9662250,70
21.Harghita8564210,41
22.Hunedoara23683600,80
23.Ialomița11275750,78
24.Iași445602251,01
25.Ilfov47546912,37
26.Maramureș221441711,92
27.Mehedinți8787680,86
28.Mureș24663790,64
29.Neamț20153801,02
30.Olt15466661,17
31.Prahova370811491,04
32.Satu Mare148131372,91
33.Sălaj11416391,20
34.Sibiu27546841,10
35.Suceava264261761,50
36.Teleorman14730981,48
37.Timiș576293132,08
38.Tulcea8731210,58
39.Vaslui170021011,03
40.Vâlcea17006390,85
41.Vrancea11297560,88
42.Mun. București1929246512,05
43.Din străinătate**131120 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2753*22 
 TOTAL1.139.5054.478 

Adsense

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.