Acasă Informativ COVID-19 | Încă 5 decese și 104 cazuri noi de infectare

COVID-19 | Încă 5 decese și 104 cazuri noi de infectare

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 15.515 îmbolnăviri, 13.845 vindecări și 441 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 104 cazuri noi de îmbolnăvire și s-au înregistrat 5 decese, două paciente de 69 de ani și 86 de ani la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare, doi pacienți de 67 și 68 de ani la Spitalul Municipal Carei și o pacientă de 67 de ani la Spitalul Pelican Oradea, persoane cu multiple comorbidități.

Până în prezent au fost efectuate 156569 teste, din care 654 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 24 septembrie 2021, se află 952 persoane izolate și 835 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată. A crescut și incidența județului, de la 3,42 la 3,5.

Până astăzi, 24 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.180.097 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 514 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare, din care 1.093.151 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.116 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 136 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba224351091,78
2.Arad255651422,29
3.Argeș289091631,24
4.Bacău285681711,70
5.Bihor308811161,43
6.Bistrița-Năsăud139321063,15
7.Botoșani15832852,26
8.Brașov457982151,65
9.Brăila14012401,13
10.Buzău13509631,09
11.Caraș-Severin12634931,91
12.Călărași113431042,07
13.Cluj623753473,16
14.Constanța466451942,48
15.Covasna8874200,83
16.Dâmbovița23763861,22
17.Dolj297863272,69
18.Galați295891141,68
19.Giurgiu121551072,23
20.Gorj9999421,31
21.Harghita8766370,82
22.Hunedoara242711011,54
23.Ialomița11697841,70
24.Iași460561921,91
25.Ilfov492493384,46
26.Maramureș231161173,11
27.Mehedinți92891011,93
28.Mureș25154981,13
29.Neamț20770941,53
30.Olt162221312,21
31.Prahova383661372,08
32.Satu Mare155151043,50
33.Sălaj11833782,15
34.Sibiu28115891,88
35.Suceava275922032,32
36.Teleorman154311202,63
37.Timiș601774703,98
38.Tulcea8918381,04
39.Vaslui177711181,97
40.Vâlcea17400551,48
41.Vrancea11647351,38
42.Mun. București1983369913,77
43.Din străinătate**145414 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6348*727 
 TOTAL1.180.0977.116 
Articolul precedentProiectil din Al Doilea Război Mondial, găsit la pădurea din Poiana Codrului
Articolul următorDupă antrenor, Simona Halep își schimbă și racheta

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here