Acasă Informativ Covid-19: Fără cazuri noi și decese la Satu Mare

Covid-19: Fără cazuri noi și decese la Satu Mare

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 12.977 îmbolnăviri, 12.587 vindecări și 364 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore nu s-au inregistrat noi cazuri sau decese și nici cazuri noi de infectări, iar incidența în județ este de 0,07.

Până în prezent au fost efectuate 103.556 teste, din care 249 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 10 iunie 2021, se află 18 persoane izolate și 450 persoane în carantină la domiciliu sau la locatia declarată.

Pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.427 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.043.604 pacienți au fost declarați vindecați. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.063.416 teste RT-PCR și 1.254.667 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.030 de teste RT-PCR (11.081 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.949 la cerere) și 9.793 de teste rapide antigenice.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.343. Dintre acestea, 265 sunt internate la ATI. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2124360,25
2.Arad2364620,13
3.Argeș27396100,22
4.Bacău2604420,07
5.Bihor2925930,2
6.Bistrița-Năsăud1186620,08
7.Botoșani1416110,08
8.Brașov4365720,2
9.Brăila1328110,17
10.Buzău1257530,09
11.Caraș-Severin1146130,22
12.Călărași1004500,09
13.Cluj5750050,18
14.Constanța4292050,13
15.Covasna854550,11
16.Dâmbovița2248020,1
17.Dolj2660810,09
18.Galați2761960,17
19.Giurgiu1101310,11
20.Gorj920500,03
21.Harghita827110,11
22.Hunedoara22862-1**0,1
23.Ialomița1077320,11
24.Iași4237610,11
25.Ilfov4506840,17
26.Maramureș2037320,07
27.Mehedinți833100,1
28.Mureș2394030,12
29.Neamț18944100,17
30.Olt1459310,11
31.Prahova35302130,28
32.Satu Mare1297700,07
33.Sălaj1093500,12
34.Sibiu2648800,2
35.Suceava2419240,07
36.Teleorman1369530,11
37.Timiș5429640,13
38.Tulcea843100,11
39.Vaslui1597220,1
40.Vâlcea1641830,14
41.Vrancea1068330,09
42.Mun. București183521210,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe    462*-3 
 TOTAL1.079.427133 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here