Acasă Informativ Covid-19: Două cazuri noi de infectări, dar nici un deces în județul...

Covid-19: Două cazuri noi de infectări, dar nici un deces în județul Satu Mare

0

Județul Satu Mare a înregistrat în ultimele 24 de ore doar două noi cazuri de infectare cu Sars-CoV-2 și niciun deces, iar incidența este de 0,07. De la startul pandemiei, la noi s-au înregistrat 12.976 de îmbolnăviri, 12.584 de vindecări și 364 decese cauzate de coronavirus.

Până în prezent au fost efectuate 102.930 de teste, din care 379 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 8 iunie 2021, se află 10 persoane izolate și 612 persoane în carantină la domiciliu sau la locatia declarată.

În România au fost confirmate 1.079.154 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), din care 1.043.371 de pacienți au fost declarați vindecați. În intervalul 07.06.2021 (10:00) – 08.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 277 de decese (146 bărbați și 131 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din țară.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 202 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19). Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.024.302 teste RT-PCR și 1.235.570 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.949 de teste RT-PCR (10.858 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.091 la cerere) și 11.877 de teste rapide antigenice.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.526. Dintre acestea, 295 sunt internate la ATI. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2122740,27
2.Arad2363570,12
3.Argeș27377110,21
4.Bacău2604120,08
5.Bihor29250120,23
6.Bistrița-Năsăud1186420,09
7.Botoșani14158120,08
8.Brașov4365420,21
9.Brăila1327940,18
10.Buzău1256900,1
11.Caraș-Severin1145650,23
12.Călărași1004400,09
13.Cluj5749160,2
14.Constanța4291350,16
15.Covasna853510,13
16.Dâmbovița2247530,11
17.Dolj2660510,1
18.Galați2760910,2
19.Giurgiu1101110,12
20.Gorj920400,03
21.Harghita826740,12
22.Hunedoara2286200,11
23.Ialomița1076840,13
24.Iași4237040,12
25.Ilfov4506120,21
26.Maramureș2036620,08
27.Mehedinți833100,11
28.Mureș2392940,13
29.Neamț1893040,19
30.Olt1459030,12
31.Prahova35269130,28
32.Satu Mare1297620,07
33.Sălaj1093430,12
34.Sibiu2648030,23
35.Suceava2418980,07
36.Teleorman1368920,11
37.Timiș5428840,14
38.Tulcea843000,14
39.Vaslui1597040,11
40.Vâlcea1641430,17
41.Vrancea1068020,09
42.Mun. București183484230,18
43.Cazuri noi nealocate pe județe    480*29 
 TOTAL1.079.154202 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here