Acasă Informativ Covid-19 | Decese la Satu Mare și Negrești-Oaș! 133 de infectări noi...

Covid-19 | Decese la Satu Mare și Negrești-Oaș! 133 de infectări noi în 24 de ore

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 14.946 îmbolnăviri, 13.383 vindecări și 415 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 133 cazuri noi de îmbolnăvire și s-au înregistrat trei decese, o pacientă de 61 de ani și un pacient de 76 de ani la Spitalul Orășenesc Negrești-Oaș și o pacientă de 78 de ani decedată la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare, secția ATI.

Conform comunicatului, persoanele aveau multiple comorbidități. Incidența în județul nostru este în creștere, 3,11, de departe cel mai mare din țară. Dar în continuare sunt mulți care critică și denigrează aceste informații, în timp ce spitalele din zonă sunt pline ochi de bolnavi infectați cu Sars-Cov-2.

Până în prezent au fost efectuate 155.846 teste, din care 861 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 17 septembrie 2021, se află 861 persoane izolate și 695 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată.

Până astăzi, 18 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.144.893 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.078.434 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.388 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21960700,99
2.Arad24831911,17
3.Argeș28339630,71
4.Bacău278151121,17
5.Bihor302451070,83
6.Bistrița-Năsăud13357782,34
7.Botoșani152561101,38
8.Brașov44910830,94
9.Brăila13722480,54
10.Buzău13126580,53
11.Caraș-Severin12224511,23
12.Călărași10931801,11
13.Cluj607372432,03
14.Constanța453111201,47
15.Covasna8724240,37
16.Dâmbovița23323480,78
17.Dolj285271331,61
18.Galați289751011,13
19.Giurgiu11708641,34
20.Gorj9701390,78
21.Harghita8591270,50
22.Hunedoara23761780,88
23.Ialomița11313380,88
24.Iași447481881,12
25.Ilfov477261802,55
26.Maramureș222631192,11
27.Mehedinți8837500,90
28.Mureș24739760,67
29.Neamț20235821,08
30.Olt155661001,29
31.Prahova372441631,13
32.Satu Mare149461333,11
33.Sălaj11483671,33
34.Sibiu27603571,19
35.Suceava265621361,65
36.Teleorman14798681,54
37.Timiș578281992,30
38.Tulcea8756250,64
39.Vaslui171171151,14
40.Vâlcea17047410,91
41.Vrancea11353560,91
42.Mun. București1935416172,33
43.Din străinătate**132918 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3785*1.032 
 TOTAL1.144.8935.388 

Adsense

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.