Acasă Informativ Covid-19: Cresc cazurile noi de infectare în țară! Cum stăm în județul...

Covid-19: Cresc cazurile noi de infectare în țară! Cum stăm în județul Satu Mare

0

La nivel de Satu Mare avem un nou caz de infectare cu Sars-Cov-2, în ultimele 24 de ore, iar incidența e în creștere, coeficientul fiind acum de 0,06. Vestea bună este că nu a fost înregistrat niciun deces.

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 13.036 de îmbolnăviri, 12.626 de vindecări și 386 decese cauzate de coronavirus. Până în prezent au fost efectuate 127.580 teste, din care 358 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 21 iulie 2021, se află 13 persoane izolate și 365 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată.

Până astăzi, 21 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.875 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), din care 1.046.952 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 102 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19).

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 258. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.578.335 de teste RT-PCR și 1.706.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.069 de teste RT-PCR (6.429 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.640 la cerere) și 14.095 de teste rapide antigenice. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128200,01
2.Arad2369510,03
3.Argeș2748410,03
4.Bacău2610620,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189510,03
7.Botoșani1420010,02
8.Brașov43692-1**0,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259210,02
11.Caraș-Severin1149300,01
12.Călărași1006500,01
13.Cluj5766930,06
14.Constanța42990-1**0,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671820,03
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103410,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829200,01
22.Hunedoara2288830,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4248250,04
25.Ilfov4518260,07
26.Maramureș2043620,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399020,01
29.Neamț1899410,01
30.Olt1463310,01
31.Prahova3548630,04
32.Satu Mare1303610,06
33.Sălaj1095320,01
34.Sibiu2652620,02
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5440890,04
38.Tulcea844410,02
39.Vaslui1600440,02
40.Vâlcea1645500,01
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183866170,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe  536*32 
 TOTAL1.081.875102
Articolul precedentSatu Mare poate ajunge Capitala Tineretului din România
Articolul următorProgramul complet al sportivilor români la Tokyo

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here