Acasă Informativ Covid-19 | Cinci decese și 111 cazuri noi în județul Satu Mare

Covid-19 | Cinci decese și 111 cazuri noi în județul Satu Mare

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 15289 îmbolnăviri, 13636 vindecări și 431 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 111 cazuri noi de îmbolnăvire și s-au înregistrat cinci decese, doi pacienți de 35 de ani și 69 de ani la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare, o pacientă de 70 de ani la Spitalul Municipal Carei, un pacient de 83 de ani la Spitalul Orășenesc Negrești-Oaș și un pacient de 57 de ani la Spitalul Județean de Urgență Mureș, persoane cu multiple comorbidități.

Până în prezent au fost efectuate 158178 teste, din care 768 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 22 septembrie 2021, se află 949 persoane izolate și 803 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată. A crescut și incidența județului, la 3,42.

Până astăzi, 22 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.165.886 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 252 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare, din care 1.086.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.045 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 172 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba222521031,46
2.Arad252701701,80
3.Argeș28637731,01
4.Bacău282881681,49
5.Bihor305991111,16
6.Bistrița-Năsăud137261482,84
7.Botoșani156411182,00
8.Brașov454111771,38
9.Brăila13897720,94
10.Buzău13348780,93
11.Caraș-Severin12452911,59
12.Călărași11174861,71
13.Cluj616993212,75
14.Constanța462253132,14
15.Covasna8802210,65
16.Dâmbovița23594841,00
17.Dolj291672642,23
18.Galați293781341,50
19.Giurgiu11970741,84
20.Gorj9896721,11
21.Harghita8688360,70
22.Hunedoara24042911,25
23.Ialomița11543831,41
24.Iași455722791,65
25.Ilfov485843073,65
26.Maramureș228412002,83
27.Mehedinți9113981,54
28.Mureș24974730,95
29.Neamț20527891,37
30.Olt158971231,80
31.Prahova379802581,70
32.Satu Mare152891113,42
33.Sălaj11679811,82
34.Sibiu27908711,68
35.Suceava272112522,05
36.Teleorman152061982,20
37.Timiș592153893,40
38.Tulcea8847420,86
39.Vaslui175231181,65
40.Vâlcea17285821,30
41.Vrancea11532611,25
42.Mun. București19638410443,30
43.Din străinătate**141735 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    5203*246 
 TOTAL1.165.8867.045 
Articolul precedentFOTO-VIDEO | Un tânăr din Satu Mare avea o adevărată cultură de cannabis
Articolul următorIar se fură bicicletele la Satu Mare!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here