Acasă Informativ Covid-19: Alte cinci decese și 122 de noi cazuri de îmbolnăvire în...

Covid-19: Alte cinci decese și 122 de noi cazuri de îmbolnăvire în județul Satu Mare

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 15411 îmbolnăviri, 13758 vindecări și 436 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 122 cazuri noi de îmbolnăvire și s-au înregistrat 5 decese, 2 paciente de 73 de ani și 75 de ani la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare, o pacientă de 85 de ani la Spitalul Municipal Carei și un pacient de 67 de ani și o pacientă de 76 de ani la Spitalul Orășenesc Negrești-Oaș, persoane cu multiple comorbidități.

Până în prezent au fost efectuate 158915 teste, din care 737 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 23 septembrie 2021, se află 956 persoane izolate și 821 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată. Incidența în județ este de 3,51.

Până astăzi, 23 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.172.981 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 378 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.090.380 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.095 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22326741,54
2.Arad254231531,94
3.Argeș287461091,11
4.Bacău283971091,59
5.Bihor307651661,26
6.Bistrița-Năsăud138261002,93
7.Botoșani157471062,09
8.Brașov455831721,48
9.Brăila13972751,01
10.Buzău13446980,97
11.Caraș-Severin12541891,68
12.Călărași11239651,84
13.Cluj620283292,91
14.Constanța464512262,28
15.Covasna8854520,68
16.Dâmbovița23677831,08
17.Dolj294592922,41
18.Galați29475971,55
19.Giurgiu12048782,03
20.Gorj9957611,20
21.Harghita8729410,73
22.Hunedoara241701281,38
23.Ialomița11613701,51
24.Iași458642921,72
25.Ilfov489113273,98
26.Maramureș229991582,89
27.Mehedinți9188751,69
28.Mureș25056820,98
29.Neamț206761491,42
30.Olt160911941,97
31.Prahova382292491,86
32.Satu Mare154111223,51
33.Sălaj11755761,89
34.Sibiu280261181,76
35.Suceava273891782,10
36.Teleorman153111052,36
37.Timiș597074923,61
38.Tulcea8880330,89
39.Vaslui176531301,78
40.Vâlcea17345601,35
41.Vrancea11612801,31
42.Mun. București1973459613,65
43.Din străinătate**144023 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    5621*418 
 TOTAL1.172.9817.095 
Articolul precedentPosibile fapte de corupție la PTF Petea! Percheziții pentru luare de mită
Articolul următorN-a fost rău deloc cu rezevele! CFR părăsește totuși Cupa României

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here