Acasă Actualitatea Covid-19: 6 cazuri noi în județ, 392 în țară, la 10.000 de...

Covid-19: 6 cazuri noi în județ, 392 în țară, la 10.000 de teste efectuate

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 12.920 îmbolnăviri, 12.456 vindecări și 357 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-a înregistrat un deces, un pacient de 60 de ani, la Spitalul Municipal Carei, cu multiple comorbidități. Referitor la numărul de cazuri, au fost înregistrate șase noi infectări, iar incidența a scăzut la 0,3.

Până în prezent au fost efectuate 96636 teste, din care 46 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 17 mai 2021, se află 60 de persoane izolate și 831 persoane în carantină la domiciliu sau la locatia declarată.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 392 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), la aproape 10.000 de teste efectuate.

Campania de vaccinare împotriva COVID-19 – situația la data de 17 mai 2021:

  • numărul total de persoane vaccinate în ultimele 24 de ore: 1617
  • număr total centre în care s-a realizat vaccinarea: 11 (Ambulatoriul de specialitate Satu Mare, Școala Avram Iancu Satu Mare, Batalion 52 Geniu CMJ – Satu Mare, Căminul Cultural Supur, Grup Scolar Industrial Iuliu Maniu Carei, Grup Școlar Industrial Tășnad, Ambulatoriu Spital Negresti-Oas, Casa de cultură Medieșu-Aurit, Colegiul Tehnic Traian Vuia Satu Mare, Căminul Cultural Poiana Codrului, Școala Generală Vasile Lucaciu Satu Mare)
  • cabinete de medicină de familie care au început vaccinarea: 30
  • Vaccinati in cadrul Maratonului Vaccinării : 2495
  • numărul total de persoane vaccinate: 67.319
  • numărul de reacții adverse în ultimele 24 de ore: 0
  • număr total de reacții adverse: 14, reacții locale.
    Echipele mobile ale MApN au vaccinat până acum 2030 persoane, în 14 locații.
    În perioada 16.05.2021, ora 07:15 – 17.05.2021, ora 07:15, prin punctele de frontieră pe sensul de intrare în țară s-au prezentat 2925 persoane, dintre care 730 persoane au intrat în carantină la domiciliu iar 2195 persoane fac excepție de la măsura de carantinare dispusă de DSP.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21000101,16
2.Arad2351820,54
3.Argeș27108180,84
4.Bacău2592490,34
5.Bihor2894570,84
6.Bistrița-Năsăud1179660,60
7.Botoșani1405740,36
8.Brașov43387280,76
9.Brăila1317750,57
10.Buzău1246840,47
11.Caraș-Severin11295111,01
12.Călărași998340,45
13.Cluj57133361,18
14.Constanța42688120,58
15.Covasna846400,77
16.Dâmbovița22381110,46
17.Dolj26460130,45
18.Galați27390100,61
19.Giurgiu1094930,51
20.Gorj917120,18
21.Harghita819850,74
22.Hunedoara2276350,72
23.Ialomița1069950,38
24.Iași42137140,41
25.Ilfov44852201,01
26.Maramureș2027360,29
27.Mehedinți826230,66
28.Mureș2376570,76
29.Neamț18718110,61
30.Olt1446720,45
31.Prahova34856261,07
32.Satu Mare1292060,30
33.Sălaj1087320,71
34.Sibiu26237190,95
35.Suceava2406170,29
36.Teleorman1360350,65
37.Timiș54053120,79
38.Tulcea8343120,56
39.Vaslui1587260,31
40.Vâlcea1628450,58
41.Vrancea1060170,51
42.Mun. București182579490,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe    581*-37 
 TOTAL1.072.291392 

Adsense

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.