Acasă Informativ Covid-19 | 116 de noi infectați și trei decese în 24 de...

Covid-19 | 116 de noi infectați și trei decese în 24 de ore

0

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 15.631 îmbolnăviri, 13.956 vindecări și 444 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 116 cazuri noi de îmbolnăvire și s-au înregistrat 3 decese, o pacientă de 60 de ani la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare, o pacientă de 81 și un pacient de 73 de ani la Spitalul Orășenesc Negresti-Oas, persoane cu multiple comorbidități.

Până în prezent au fost efectuate 157.535 teste, din care 966 în cursul zilei precedente. La nivelul județului Satu Mare, în data de 25 septembrie 2021, se află 950 persoane izolate și 851 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat sâmbătă (25 septembrie) 7.676  noi cazuri Covid. În ultimele 24 de ore au fost raportate 121 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 1.187.773, dintre care 36.230 au decedat, iar 1.096.136 au fost declarate vindecate. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 657 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.852. Dintre acestea, 1.195 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 264 sunt minori, 247 fiind internați în secții și 17 la ATI.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22528931,97
2.Arad257641992,51
3.Argeș28964551,39
4.Bacău287451771,81
5.Bihor310221411,61
6.Bistrița-Năsăud140381063,38
7.Botoșani159551232,41
8.Brașov459371391,87
9.Brăila14089771,29
10.Buzău13595861,24
11.Caraș-Severin12723892,09
12.Călărași11428852,25
13.Cluj626582833,45
14.Constanța468181732,65
15.Covasna8896220,94
16.Dâmbovița23835721,31
17.Dolj300592733,01
18.Galați296981091,77
19.Giurgiu12252972,39
20.Gorj10048491,41
21.Harghita8812460,92
22.Hunedoara244401691,72
23.Ialomița11732351,90
24.Iași464513952,16
25.Ilfov495543054,88
26.Maramureș232471313,26
27.Mehedinți9386972,23
28.Mureș252771231,22
29.Neamț20867971,68
30.Olt163811592,54
31.Prahova386673012,26
32.Satu Mare156311163,54
33.Sălaj11918852,31
34.Sibiu28193782,05
35.Suceava278372452,49
36.Teleorman155431122,82
37.Timiș606644874,43
38.Tulcea8953351,16
39.Vaslui179101392,11
40.Vâlcea17473731,59
41.Vrancea11733861,49
42.Mun. București1991448084,10
43.Din străinătate**146410 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    7444*1096 
 TOTAL1.187.7737.676 
Articolul precedentUn francez cu origini cameruneze, noul atacant al campioanei
Articolul următorCum va fi vremea la final de septembrie

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here