Acasă Fotbal Doar remiză pentru FCSB cu Rapid!

Doar remiză pentru FCSB cu Rapid!

1

Într-un duel plin de intensitate și emoții, FCSB și Rapid au remizat sâmbătă, scor 2-2, într-un meci ce a oferit un adevărat festin pentru iubitorii fotbalului. Ambele echipe au arătat determinare și ambiție pe teren, oferind un spectacol captivant pentru fanii prezenți pe stadion.

Meciul a început cu o deschidere spectaculoasă din partea FCSB-ului, când Darius Olaru a deschis scorul în minutul 9 cu un șut precis din interiorul careului. Euforia gazdelor a fost, însă, de scurtă durată, deoarece Rapid a reușit să egaleze doar trei minute mai târziu. Krasniqi a adus bucuria echipei sale, finalizând cu forță din interiorul careului, după o pasă excelentă venită de la Șut într-o fază de construcție bine orchestrată.

Rapid și-a consolidat avantajul în minutul 16, când Rrahmani a punctat cu capul din centrarea precisă a lui Petrila, stabilind scorul la 2-1 în favoarea oaspeților. Cu toate acestea, FCSB nu s-a dat bătută și a revenit în forță în repriza a doua.

În minutul 58, Băluță a adus bucuria suporterilor gazdelor, reluând cu succes din șase metri și restabilind echilibrul pe tabelă. Echipa antrenată de către staff-ul tehnic și-a intensificat presiunea și a avut mai multe ocazii de a obține victoria, dar Rapid a rezistat eroic și a păstrat rezultatul de egalitate până la finalul partidei, scor 2-2.

Meciul a fost caracterizat de o luptă constantă între cele două echipe, cu momente de frumusețe și intensitate pe tot parcursul celor 90 de minute.

FCSB: Târnovanu – Crețu, Chiricheș, Ngezana, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Oct. Popescu, Miculescu, Coman. Rezerve: M. Udrea, A. Vlad – Panțîru, Dawa, Haruț, Pandele, Antwi, Toma, Băluță, Alhassan, Radaslavescu, Popa.

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Hromada, Oaidă, Hasani – Krasniqi, Rrahmani, Petrila. Rezerve: Drăghia – Onea, I. Cristea, Dr. Grigore, Bădescu, Emmers, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Papeau, Burmaz, Cepoi.

După această etapă, FCSB se deplasează la Sfântu Gheorghe, iar Rapid la Constanța.

English version

In a duel full of intensity and emotions, FCSB and Rapid drew 2-2 on Saturday in a match that offered a true feast for football lovers. Both teams showed determination and ambition on the field, providing a captivating spectacle for the fans present at the stadium.

The match began with a spectacular opening from FCSB when Darius Olaru opened the scoring in the 9th minute with a precise shot from inside the box. However, the hosts’ euphoria was short-lived as Rapid managed to equalize just three minutes later. Krasniqi brought joy to his team, finishing with power from inside the box after an excellent pass from Șut in a well-orchestrated construction phase.

Rapid strengthened their advantage in the 16th minute when Rrahmani headed home from Petrila’s precise cross, establishing the score at 2-1 in favor of the visitors. Nevertheless, FCSB did not give up and came back strongly in the second half.

In the 58th minute, Băluță brought joy to the home fans, successfully converting from six meters out and restoring parity on the scoreboard. The team coached by the technical staff intensified their pressure and had several opportunities to clinch victory, but Rapid resisted heroically and held on to the draw until the final whistle, with the score remaining 2-2.

The match was characterized by a constant battle between the two teams, with moments of beauty and intensity throughout the 90 minutes.

FCSB Lineup: Târnovanu – Crețu, Chiricheș, Ngezana, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Oct. Popescu, Miculescu, Coman. Substitutes: M. Udrea, A. Vlad – Panțîru, Dawa, Haruț, Pandele, Antwi, Toma, Băluță, Alhassan, Radaslavescu, Popa.

Rapid Lineup: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Hromada, Oaidă, Hasani – Krasniqi, Rrahmani, Petrila. Substitutes: Drăghia – Onea, I. Cristea, Dr. Grigore, Bădescu, Emmers, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Papeau, Burmaz, Cepoi.

Following this round, FCSB will travel to Sfântu Gheorghe, while Rapid will head to Constanța.