Acasă Fotbal Becali anunță 3 plecări după meciul cu Rapid!

Becali anunță 3 plecări după meciul cu Rapid!

2

Rapid București a obținut prima și singura sa victorie din acest play-off al SuperLigii, duminică seara, învingând-o pe FCSB cu scorul de 2-0 pe teren propriu. Golurile au fost marcate de Funsho Bamgboye în minutul 12 și de Claudiu Petrila în minutul 42.

În minutul 12, Funsho Bamgboye a deschis scorul după ce portarul FCSB, Andrei Vlad, a respins greșit un șut al lui Ermal Krasniqi. Al doilea gol a venit în minutul 42, când Claudiu Petrila a înscris cu o execuție precisă la colțul lung.

După meci, patronul FCSB, Gigi Becali, și-a exprimat nemulțumirea față de portarul Andrei Vlad, pe care l-a criticat public pentru greșelile comise. De asemenea, Becali a anunțat că Vlad nu mai face parte din planurile echipei și a sugerat că acesta ar trebui să își găsească un alt club.

„Eu sunt bucuros, 2-0 nu e un scor… A fost așa mai mult pe greșelile lui Vlad. Toată echipa mi-a plăcut, mai puțin el. Poate găsește și el să se ducă undeva,” a declarat Becali.

În plus, Gigi Becali a confirmat că Ionuț Panțîru și Eduard Radaslavescu vor fi împrumutați în sezonul următor pentru a beneficia de mai mult timp de joc. „Panțiru pleacă împrumut. Radaslavescu pleacă împrumut, trebuie să joace un an înainte să revină,” a precizat Becali.

English version

Rapid București achieved their first and only victory in this season’s SuperLiga play-off on Sunday evening, defeating FCSB with a score of 2-0 at home. The goals were scored by Funsho Bamgboye in the 12th minute and Claudiu Petrila in the 42nd minute.

In the 12th minute, Funsho Bamgboye opened the scoring after FCSB’s goalkeeper, Andrei Vlad, poorly parried a shot from Ermal Krasniqi. The second goal came in the 42nd minute when Claudiu Petrila scored with a precise shot to the far corner.

After the match, FCSB’s owner, Gigi Becali, expressed his dissatisfaction with goalkeeper Andrei Vlad, whom he publicly criticized for his mistakes. Becali also announced that Vlad is no longer part of the team’s plans and suggested that he should find another club.

“I am happy, 2-0 is not a… It was more due to Vlad’s mistakes. I liked the whole team, except for him. Maybe he can find somewhere else to go,” Becali declared.

Additionally, Gigi Becali confirmed that Ionuț Panțîru and Eduard Radaslavescu will be loaned out next season to gain more playing time. “Panțîru is going on loan. Radaslavescu is going on loan, he needs to play for a year before coming back,” Becali specified.