Un caz recent a stârnit reacții de nemulțumire în comunitate după ce un tânăr în vârstă de 18 ani a fost prins de polițiști conducând fără permis și sub influența drogurilor, însă a scăpat cu o măsură educativă blândă din partea instanței. Decizia judecătorului de zilele trecute a provocat discuții aprinse în legătură cu justiția și aplicarea legii, sare PresaSM.
Potrivit informațiilor furnizate de PresaSM, tânărul a fost oprit de polițiști pe Drumul Național 1C pentru că conducea cu viteză excesivă și fără a deține permis de conducere. Testul de droguri efectuat a relevat prezența metamfetaminei și a tetrahidricanabinolului (THC) în organismul său, indicând consumul de substanțe psihoactive.
Tânărul a admis că consumase droguri înainte de a conduce și că nu deține permis de conducere. Cu toate acestea, instanța a decis să-l pedepsească cu o măsură educativă de supraveghere pe o perioadă de doar 4 luni, subliniind că acest incident rutier este un caz izolat și că renunțarea sa la consumul de substanțe psihoactive este lăudabilă și va contribui la reintegrarea sa în societate.
Decizia instanței a provocat reacții critice în rândul opiniei publice, mulți considerând că măsura aplicată nu reflectă gravitatea faptelor comise de tânăr. Discuțiile au pornit și în jurul eficacității măsurilor educative în astfel de situații, având în vedere că tânărul a fost prins și în flagrant cu substanțe psihoactive și fără permis de conducere.