Doar 13 candidați din Satu Mare s-au înscris în acest an la examenul de primire în profesia de avocat, care va avea loc pe 19 septembrie. Numărul acestora este în scădere față de anul trecut, când au fost 15.
O scădere a numărului celor înscriși la examenul din 19 septembrie a fost observată de Baroul Satu Mare. Dacă anul trecut au fost 15 candidați pentru obținerea calității de avocat stagiar, acum sunt 13 candidaturi (dintre care una pentru avocat definitiv).
”Poate fi și pandemia o explicație pentru această scădere, dar consider că motivul principal este faptul că examenul de absolvire al INPPA este din ce în ce mai greu”, consideră decanul Baroului Satu Mare, avocatul Vlad Băculescu.

Examenul pentru primirea în avocatură se va desfășura pe 19 septembrie, la București, la sediul INPPA, în sistem fizic, față în față. Candidații vor susține un test grilă, format din 100 de întrebări, câte 20 din cele cinci materii obligatorii: drept civil, drept procesual civil, drept penal, drept procesual penal și organizarea și exercitarea profesiei de avocat. Vor fi declarați admiși candidații care vor obține cel puțin 10 puncte la fiecare disciplină în parte și un punctaj total de cel puțin 70 de puncte.
Candidații care promovează examenul vor urma stagiatura, pentru o perioada de doi ani, sub tutela unui avocat îndrumător, după care vor da examenul de definitivat.