Sătmăreanul Emanuel „Mani” Gyenes a încheiat vineri, 17 ianuarie 2025, cea de-a 15-a participare la Raliul Dakar din Arabia Saudită, reușind să își atingă obiectivele: podium la clasa Malle Moto (Original by Motul) și un loc în Top 30 la general. Pilotul de la Autonet Motorcycle Team Satu Mare a demonstrat din nou că este o legendă a celui mai dificil raliu din lume.
După ce în penultima etapă a pierdut temporar primul loc la clasa Malle Moto, Mani a revenit spectaculos în ultima etapă, depășindu-l pe francezul Benjamin Melot cu doar 3 minute. Astfel, Gyenes a câștigat clasa fără asistență tehnică, încheind cele 58 de ore de probă specială cu un timp total de 58h 25′ 42”.
Declarație înaintea etapei: „Astăzi (n.n. penultima etapă) a fost o zi foarte complicată, cu multe provocări. Am plecat devreme din bivouac, dar ceața densă a întârziat startul probei speciale. Am așteptat aproape trei ore până s-a ridicat ceața și elicopterele au putut ajunge la start. Proba a fost scurtată la 150 km, iar terenul a fost dificil, cu multe dune de nisip. Am făcut tot posibilul să mențin un ritm bun, fără greșeli, dar astăzi nu a fost suficient. Din păcate, am pierdut locul la categoria Original by Motul. Regret greșeala din prima săptămână, care mi-a afectat întregul parcurs, dar concursul nu s-a încheiat încă. Mai avem ultima etapă, iar în Dakar orice se poate întâmpla. Voi da totul mâine și voi încerca să închei competiția cu fruntea sus,” a declarat Mani Gyenes după penultima etapă a Raliului Dakar 2025.
Ultima etapă a fost una destul de scurtă, cu dune de nisip, pe traseul Shubaytah- Shubaytah. Startul a fost grupat, iar proba specială a măsurat 62 de kilometri. Sătmăreanul a înregistrat timpul 1h00min50”, în timp ce francezul Benhjamin Melot a terminat pe locul 5, la peste 4 minute distanță de Gyenes.
În total, Mani Gyenes a parcurs mii de kilometri în cele 12 etape și la general este cea mai bună clasare din ultimii ani.
Clasament final Malle Moto:
- Emanuel Gyenes (ROU) – 58h 25′ 42”
- Benjamin Melot (FRA) – 58h 28′ 47” (+00h 03′ 05”)
- Jaromir Romancik (CZE) – 59h 53′ 25” (+01h 27′ 43”)
La clasa Rally2, Mani a terminat pe locul 10, iar în clasamentul general al categoriei moto s-a clasat pe locul 20, un rezultat remarcabil în fața unor concurenți cu echipe complete și resurse superioare.
CLASAMENT FINALE GĂSIȚI AICI.
Pentru această ediție, Mani a concurat pe o motocicletă KTM 450 Rally Replica, care s-a dovedit a fi extrem de fiabilă în condițiile dure ale traseului.
Cariera lui Mani Gyenes la Dakar
Mani Gyenes a participat la Dakar de 15 ori, iar palmaresul său este impresionant:
2024: 23rd
2023: 27th (11th in Rally 2)
2022: 40th (5th Original by Motul)
2021: 23rd (2nd Original by Motul)
2020: 29th (winner Original by Motul)
2019: Ab. Stage 8
2018: 23rd
2017: 17th
2016: 14th
2015: 21st (winner marathon class)
2012: 17th
2011: 17th (winner marathon class)
2009: Ab. Stage 2
2007: 46th
Mani Gyenes se va întoarce în România, fiind așteptat mai întâi la București, iar apoi la Satu Mare, unde colegii săi de la Autonet îi vor pregăti o primire călduroasă.