Timișoara Saracens a tremurat doar o repriză în meciul cu Știința Baia Mare. La pauză, oaspeții conduceau cu 5-3. Internaționalul român Johannes Van Heerden a reușit eseul. Campioana a ieșit cu o altă față de la vestiare. În numai șapte minute, bănățenii au înscris două eseuri. Manumua, respectiv Sefanaia au culcat balonul în terenul de țintă advers.

Cea mai controversată fază a meciului a avut loc la 20-8 pentru gazde. Băimărenilor li s-a validat un eseu cu ajutorul arbitrajului video. Vlad Iordănescu fluierase înainte la Nasao, dar a revenit asupra deciziei. Bucur a transformat apoi, dar jucătorii lui George Sava nu au mai contat pe tabelă. Până la final, echipa de pe Bega a mai beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Timișoara – Baia Mare s-a încheiat cu scorul de 23-15.

Sursa: dolce-sport.ro