De la ora 11:00 s-au jucat 5 partide. O surpriză imensă s-a petrecut la Balotești, unde, pe un teren dezastruos, FC Argeș a pierdut categoric, 0-4, cu echipa aflată până în această etapă pe locul 18. 

Academica Clinceni a trecut de CS Mioveni, 2-1, și a revenit în calculele promovării, în timp ce Aerostar Bacău, formația antrenată de Florin Bratu, a pierdut cu Pandurii, 0-2.

Cea mai așteptată partidă a rundei a fost cea dintre liderul Sportul Snagov și Petrolul Ploiești, un duel foarte important la vârful clasamentului. “Găzarii” s-au impus cu 1-0, făcând uitat eșecul de la mijlocul săptămânii, 1-2 la Clinceni. 

În ultimul meci al zilei, ACS Poli Timișoara a învins-o la scor de neprezentare pe Farul Constanța și a părăsit deocamdată ultimul loc în clasament. Meciul a fost marcat de o accidentare șocantă a unui jucător al bănățenilor (detalii, aici).

Pandurii – Aerostar Bacău 2-0
Au marcat: G. Tudoran ’52, N. Pîrvulescu ’73

CS Baloteși – FC Argeș 4-0
Au marcat: C. Predescu ‘8, A. Stoica ’27, O. Marin ’90, C. Clătinici ’90+2

Academica Clinceni – CS Mioveni 2-1
Au marcat: M. Dobrescu ’33, V. Mihalcea ’84 / V. Balint ’21

UTA Arad – Daco-Getica 1-1
Au marcat: C. Costin ’47 / G. Călințaru ’31

Ripensia Timișoara – Dacia Unirea Brăila 2-0
A marcat: A. Popovici ’32, ’56

Sportul Snagov – Petrolul Ploiești 0-1
A marcat: A. Saim ‘6

ACS Poli Timișoara – Farul Constanța 3-0
Au marcat: Golda ’32, Oct. Drăghici ’35, Stere ’85

Duminică se mai joacă alte 3 partide, Luceafărul Oradea – Energeticianul, Metaloglobus – Universitatea Cluj și Chindia Târgoviște – ASU Poli.

CLASAMENT

1. Sportul Snagov 20 13 4 3 31:14 43
2. Academica Clinceni 20 14 0 6 39:15 42
3. Petrolul Ploiești 20 13 3 4 38:18 42
4. Chindia Târgoviște 19 12 5 2 38:19 41
5. ‘U’ Cluj 19 11 5 3 43:14 38
6. FC Argeş Pitesti 20 11 5 4 33:18 38
7. CS Mioveni 20 10 4 6 33:17 34
8. Pandurii Tg. Jiu 20 8 4 8 35:30 28
9. Energeticianul 19 8 4 7 29:24 28
10. UTA Arad 20 8 4 8 31:29 28
11. Daco-Getica București 20 5 9 6 29:29 24
12. Politehnica Timișoara 19 7 3 9 17:21 24
13. Ripensia Timisoara 20 5 7 8 23:31 22
14. Metaloglobus 19 6 3 10 15:33 21
15. Luceafărul Oradea 19 5 5 9 22:36 20
16. Farul Constanţa 20 6 1 13 28:41 19
17. Aerostar Bacau 20 5 4 11 23:38 19
18. CS Balotești 20 5 4 11 20:36 19
19. Poli Timișoara 20 2 4 14 17:43 10
20. Dacia Unirea Brăila 20 1 6 13 17:55 9